Sağlıksız Et ve Kötü Muamele Görmüş Hayvanlar: Bakanın Açıklamalarının Ardından İspanya’da Ortalık Karıştı

Hükümet, et endüstrisinde yükselen öfke nedeniyle Alberto Garzón’un Guardian röportajıyla arasına mesafe koyuyor.

Bir İspanyol hükümeti bakanının, endüstri hayvancılığının çevreye zarar verdiği ve düşük kalitede et ihracatına yol açtığı yönündeki iddiaları, yorumlarının Guardian’da yayınlanmasının ardından şiddetli bir tepkiye neden oldu.

Tüketici İşleri Bakanı Alberto Garzón, Boxing Day’de yayınlanan bir röportajda, “çevresel açıdan sürdürülebilir bir sığır yetiştiriciliği yöntemi” olarak, geleneksel otlatmayı savunmuştu.

Bakan Garzón, “Bu sürdürülebilir; sürdürülebilir olmayan şey ise bu sözde mega çiftliklerdir,” dedi ve “İspanya’nın nüfusu seyrek bir köşesinde bir köy buluyor ve 4000, 5000 ya da 10.000 baş sığır koyuyorlar. Toprağı kirletiyorlar, suyu kirletiyorlar sonra da bu kötü muamele görmüş hayvanlardan bu düşük kalitede eti ithal ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Garzón şu anda Başbakan Pedro Sánchez’in merkez sol Sosyalist İşçiler Partisi’nin (PSOE) liderliğindeki koalisyon hükümetinin küçük bir üyesi olan Birleşik Sol Parti’nin koordinatörlüğünü yapmakta.

Garzón’un görüşleri, et endüstrisinde, muhalif politikacılarda, hatta PSOE’nin kıdemli üyelerinde öfke uyandırdı ve hükümeti onun yorumlarından uzak durmaya zorladı.

Hükümet sözcüsü Isabel Rodríguez, Garzón’un kişisel olarak konuştuğunu söyledi. Hayvancılık endüstrisinin hükümet için “mutlak bir öncelik” olduğunu da sözlerine ekledi ve endüstri ürünlerinin “son derece yüksek kalitesini” övdü.

Garzón geri adım atmadı ve kendi adına konuştuğu iddiasını reddetti. Cadena Ser ile yaptığı radyo röportajında “Ne söylediysem Tüketici İşleri Bakanı olarak söyledim. Bunu görmenin başka bir yolu yok.” ifadelerini kullandı ve yorumlarının “kusursuz” olduğunu ekledi.

Garzón, istasyon yayınında, “Yeni olan bir şey söylemiyorum” dedi ve “Ben sadece bilim insanlarının söylediklerini naklediyorum. Endüstri hayvancılığından üretilen etin kirliliğe ve sera gazı salınımına sebep olduğunu herkes biliyor. Avrupa, aşırı düzeyde nitrat kirliliği nedeniyle İspanya’ya karşı dava açtı” açıklamasında bulundu.

Garzón ayrıca, İspanyol Gıda Güvenliği ve Beslenme Dairesi insanlara haftada 200 ile 500 gram arasında et yemeyi önerirken, ortalama bir İspanyol’un haftada 1 kilogramdan fazla et tükettiğine de dikkat çekti.

Asaja Tarım Birliği başkanı Pedro Barato, Garzón’u sorumsuz davranmakla suçladı ve Garzón’un istifasını istedi. Barato, “İspanyol hayvancılık endüstrisi, ayakta kalabilmek için ihracata muhtaç” dedi ve “Uluslararası basında bu tür mesajlar yollayamazsınız” ifadelerini kullandı.

Vizcaya’daki Bask Veteriner Birliği başkanı Álvaro Mateos Amann da “sözde bakan” dediği kişinin yorumlarının, “siyasi temsilcilerimizin kalitesizliğinin ve hayvancılık sektörüne saygısızlıklarının” bir başka göstergesi olduğunu söyleyerek Garzón’un istifasını istedi.

Muhafazakâr Halk Partisi lideri Pablo Casado, “Hükümetin, uluslararası basına, İspanya’nın kötü muamele görmüş hayvanlardan düşük kalitede et ihraç ettiğini söylemesinin kabul edilemez olduğunu” ifade ederken, merkez sağ Vatandaşlar Partisi de yaptığı bir açıklamada, Garzón’un “tek bir paragrafta” İspanya hayvancılık endüstrisine “telafi edilemez” zararlar verdiğini söyledi.

Ekim ayında yayınlanan bir raporda, İspanya’nın güneydoğusundaki bir tuzlu su lagünü olan Mar Menor’da binlerce balığın ölümüne yol açan İspanya’nın en büyük çevre felaketlerinden birinde yoğun domuz yetiştiriciliğinin muhtemelen başrolü oynadığı belirtilmişti.

Bilim insanları, çok büyük alg patlamalarını tetikleyerek suyu oksijenden yoksun hale getirdiği için, balıkların su altında boğulmasından, onlarca yıldır çiftliklerden akan nitrat yüklü akışları sorumlu tutuyor.

Hükümet rakamlarına göre, 2021’de İspanya’da yedi milyon inek ile 15 milyon koyun ve keçiye ek olarak 32 milyon da domuz vardı.

Garzón, daha önce temmuz ayında, İspanyollara et tüketimini azaltma çağrısında bulunduğu için de öfke odağı olmuştu. Garzón, “Bu, zaman zaman ailecek barbekü yapamayacağımız anlamına gelmiyor; sadece bunu biraz daha seyrekleştirebiliriz” demişti ve “Çok fazla et yemek sağlığımız ve gezegen için kötüdür” açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: The Guardian

Bu haber Muhammet Enes Gündüz tarafından çevrilmişti.

Serkan Köybaşı tarafından yayımlandı

Dr Öğr.Üyesi, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: