Çevreci gruplar, yeşil badanacılık yaptığı iddiasıyla TotalEnergies’e dava açtı

Bir grup çevreci örgüt Fransa’da, iklim değişikliğiyle mücadele çabasında tüketicileri yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle ülkenin en büyük enerji şirketi TotalEnergies aleyhine dava açtı.

TotalEnergies’e sunulan ve Paris Adliye Mahkemesi’nde açılan dava, şirketin “yeniden icat etme” reklam kampanyasıyla ilgili. Davacılar, TotalEnergies’in, hâlâ fosil yakıt üretimine devam ederken 2050’de net sıfır salım hedefine ulaşacığını iddia etmesi nedeniyle kampanyanın Avrupa tüketici hukukunu ihlal ettiğini iddia ediyor.

Çevreciler uzun zamandan beri, kirliliği gizlemeye veya bir şirketin gerçekte olduğundan daha çevre dostu gibi görünmesine yol açan pazarlama ve halkla ilişkiler kampanyası olarak tanımladıkları “yeşil badanacılıktan” şikayet ediyor.

TotalEnergies ise stratejisini, yatırımlar ve seragazı salımını azaltmak yoluyla “somut şekilde” hayata geçirdiğini ve “şirketin kendisi için koyduğu amaçlarla uyumlu” şekilde hareket ettiğini, “bu nedenle stratejilerinin ‘yeşil badanacılık’ olduğunu iddia etmenin yanlış olduğunu” söylüyor.

2021 Mayıs’ında küresel çapta lanse edilen reklamlarda TotalEnergies, “enerji dönüşümünde en önemli oyunculardan biri” olmak istediğini ve 2050 yılında karbon nötr olmayı hedeflediğini ifade ediyor.

Eylemcilerse şirketin, -insan eylemlerine bağlı küresel ısınmanın önemli unsurları olan- petrol ve gaz gibi fosil yakıtların üretimini artırmaya devam etme planının bu hedeflerle çatışma içinde olduğunu iddia ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın geçen yıl yayınladığı bir rapora göre, dünyanın 2050 yılında küresel ısınmayı, endüstri öncesi döneme göre 1.5 derece Celsius’un altında tutabilmesi içinbu yıldan itibaren artık yeni petrol ve gaz yatağı oluşturulmaması gerekiyor.

Davacılar, TotalEnergies’in, tüketicilerin karar verme sürecinde yanlış bilgi içeren veya doğru bilgiyi dışarıda bırakan yanıltıcı uygulamaları yasaklayan Avrupa Adil Olmayan Tüketici Uygulamaları Direktifi’ni ihlal ettiğini iddia ediyor.

Şirketlerin iklim çabalarına karşı giderek artan şekilde girişilen yasal mücadelelerin bir parçası olan dava, Greenpeace Fransa, Friends of the Earth Fransa ve Notre Affaire à Tous tarafından, çevre hukukçuları örgütü ClientEarth’ün desteğiyle açıldı.

Greenpeace Fransa yasal biriminden Clara Gonzales, yaptığı açıklamada, “tüketicileri, onları gerçekle hayal olanı ayırt etmek zorunda bırakan ve iklim için gerek duyduğumuz acil eylemi geciktiren yanıltıcı halkla ilişkiler stratejilerinden korumalıyız” şeklinde konuştu.

TotalEnergies daha önce, 2026 yılı itibariyle yıllık %6 likit doğalgaz artışına bağlı olarak petrol üretiminde, bu onyılın sonuna kadar düşüşe geçmeden önce yıllık %3 artık olacağını öngördüğünü açıklamıştı.

Şirket, 2022-25 yılları arasında yıllık 13-15 milyar dolar harcamayı ve bunun yarısını, başta yenilenebilirler ve elektrik olarak üzere gelişmekte olan yeni enerjilere, diğer yarısını ise doğalgaza harcamayı planlıyor.

Her gün daha fazla şirket tüketicileri cezbetmek için iklim vaatleri sunuyor ve yatırımcılar ve iklim aktivistleri giderek artan şekilde, bu şirketlerin eylemlerinin, dünyanın 2050’da net-sıfır salıma yönelik iklim hedefine ulaşmakta yardımcı olup olmayacağını araştırıyor.

TotalEnergies vakasında, iklim dönüşümü planlarıyla ilgili olarak şirketlerle çalışan önde gelen bir yatırımcı grubu, ürünlerinin tüketiciler tarafından kullanımı sırasında gerçekleşecek salımların azaltılması konusunda bir hedef belirlememiş olması da dahil olmak üzere şirketin çabalarına ilişkin endişelerini belirtti.

Oxford Üniversitesi’nde küresel kamu politikaları araştırmacısı ve Net Sıfır Takip Projesi eşbaşkanı Thomas Hale, “bu dilin benimsenmesinde inanılmaz bir telaş görüyoruz… hatta net-sıfıra ulaşmak için ciddi sıkıntılı petrol ve gaz şirketleri dahi bu konuda yarışıyor” ifadesini kullandı.

“Bu hedefleri belirleyen şirketler, gerçekten bu yolda ilerleyip ilerlemediklerini görmemiz için özel bir denetim altında.”

Kaynak: Reuters

Serkan Köybaşı tarafından yayımlandı

Dr Öğr.Üyesi, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: