Savaşa yönelik endişeler artarken Belçika nükleerden aşamalı çıkışı erteledi

Belçika hükümeti, yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapma sözü verdi.

Belçika federal hükümeti, Ukrayna’daki savaşın Avrupa Birliği genelindeki enerji piyasalarını alt üst ettiğini ve “kaotik bir jeopolitik ortam” oluştuğunu öne sürerek nükleer enerjinin aşamalı olarak durdurulması planını erteledi.

Hükümet, bir basın açıklamasında, Doel ve Tihange Nükleer Santrallerindeki birer reaktörün ömrünün on yıl uzatılacağını açıkladı ve “Böylesine kaotik bir jeopolitik ortamda, bu uzatma, ülkemizin fosil yakıtlardan bağımsızlığını daha da güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.

Belçika, daha önce, 2025 yılına kadar nükleer enerjiyi aşamalı olarak devre dışı bırakacağını ilan etmişti.

Ayrıca hükümet, bu hamlenin, “yenilenebilir elektrik üretimini dışlamamasını” sağlamak için gerekli önlemleri alacağını ve ortaya çıkan fazla üretimin, “Belçika’da hidrojen pazarını faaliyete geçirmek için kullanılabileceğini” söyledi.

Dahası hükümet, “fosil yakıtlardan bağımsızlaşmayı hızlandırmak” için 1.1 milyar Euro yatırım yapacağını belirtti ve yenilenebilir enerjilerin “deniz üstü rüzgâr enerjisine, hidrojene, güneş enerjisine ve sürdürülebilir ulaşıma yapılacak ek yatırımlarla hızlandırılacağını” da ekledi.

Belçika ayrıca, küçük modüler nükleer reaktörlere olan “ilgisine” işaret etti ve önümüzdeki dört yıl boyunca bu alana yılda 25 milyon Euro yatırım yapacağını da açıkladı.

Kaynak: POLITICO

Bu haber, Sıla Çelik tarafından çevrilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: