Von der Leyen, Rus enerjisi hakkında konuşmak için genç iklim aktivistleriyle buluştu

Toplantı, Avrupalı liderlerin, ülkelerini Rus enerjisinden uzaklaştırmak için yaptığı müzakerelerin ardından geldi.

Avrupa’nın Rus enerjisi bağımlılığından kurtulmasına yardımcı olmaya yönelik mücadele, Greta Thunberg’den ilham alan ‘Fridays for Future’ (FFF) hareketinden aktivistlerin Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya gelmesiyle devam etti.

Aktivistler, von der Leyen ile, Avrupa Birliği’nin (AB) yenilenebilir kaynaklara geçişini hızlandırma ve Macaristan gibi suskun AB üye ülkelerini, Rus petrol ambargosunu desteklemeye ikna etmenin zorlukları hakkında konuştu. Ayrıca geçici olarak, nisan ayında bir konferansta tekrar görüşme konusunda tartıştılar.

Bu, FFF hareketinin, 2018’deki kuruluşundan bu yana, von der Leyen ile gerçekleştirdiği üçüncü toplantıydı. Bu toplantı, FFF aktivistlerinin, AB ve Rusya arasında uzun süre devam eden rekabeti bozan Rus petrol ambargosunu tartışmak için Polonyalı muhafazakâr MEP’lerle bir araya gelmesinden ve AB liderlerinin, ülkelerini Rus enerjisinden uzaklaştırma konusunda müzakereler gerçekleştirdiği bir Avrupa Konseyi zirvesinden sonra yapıldı. Bu zirve, AB’nin ABD’den yaptığı sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatının artırılmasına yönelik bir anlaşmayla sonuçlanmıştı.

20 yaşındaki Polonyalı aktivist Dominika Lasota, von der Leyen ile yaptığı görüşme hakkında, “Onun fosil yakıtlardan uzaklaşmaya kararlı olduğunu duymak inanılmaz derecede ilginçti” dedi ve “Artık belki de sonunda yıkıcı enerji kaynaklarını terk etme zamanının geldiğini düşünüyordur” ifadelerini kullandı.

Lasota, “Yeni bir normal kurmamız gerekiyor … ve Ukrayna’ya son bomba düştüğünde, bunun aynı zamanda krizin temelindeki fosil yakıt sisteminin de sonu anlamına geleceğinden emin olmalıyız.” dedi.

Aktivistler ayrıca, AB’nin uzun vadede Ukraynalı mülteci haklarını nasıl koruması gerektiği konusunu da ele aldı. Lasota’ya göre, von der Leyen, “Şu anın, 2015’te yaşananlardan farklı olarak, Avrupa’nın AB’ye sığınan insanlara eşit şekilde yaklaşımı hakkında düşünme zamanı olduğuna ve şimdi yaşananların ders niteliğinde olduğuna inanıyor.” Bir aydan uzun bir süre önce Vladimir Putin’in savaşı başlatmasından bu yana 3,5 milyondan fazla mülteci Ukrayna’dan AB’ye geçti.

Lasota, “Daha önceleri AB içinde gerçekleşmesi imkansız görünen pek çok şeyi şu anda aktif olarak tartışıyoruz” dedi.

Toplantıya katılan dört aktivist arasında, bir hafta önce Kiev’den Varşova’ya kaçan 16 yaşındaki Ukraynalı iklim kampanyacısı Arina Bilai’nin yanı sıra Macar Lili Aschenbrenner ve Alman aktivist Luisa Neubauer de yer aldı.

Von der Leyen, toplantının ardından Twitter’dan, “Avrupa’nın fosil yakıtlardan kurtulması gerekiyor” açıklamasında bulundu ve “Yenilenebilir enerjiyi hızla yaymak, Putin’in savaş makinesini finanse etmek için kullandığı Rus gazından, petrolünden ve kömüründen bağımsız olmamıza yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

Aktivistler, Von der Leyen ile temas halinde kalma konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Kaynak: POLITICO

Bu haber, Hazal Develioğlu tarafından çevrilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: