Avrupa Birliği, Rus doğalgazına olan bağımlılığı azaltmak için Avrupa’da daha fazla güneş paneli yapılması gerektiğini söylüyor

Avrupa Komisyonu, Avrupa’nın güneş enerjisi imalatı endüstrisini yeniden inşa etmek için “ne gerekiyorsa” yapacağını söyledi.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rus doğalgazına olan bağımlılığa olabildiğince hızlı bir şekilde son verme planlarının bir parçası olan bu haberi, enerjiden sorumlu AB Komiseri Kadri Simson duyurdu.

Kadri Simson, Brüksel’de yapılan Güneş Enerjisi Zirvesi konferansında yaptığı açıklamada, “Güneş enerjisi üretimini Avrupa’ya geri kazandırmamız gerekiyor. Komisyon, bunun gerçekleşmesi için her ne gerekiyorsa yapmaya hazır” ifadelerini kullandı.

Simson, “Bu plan finansal seçeneklere göre şekillenecektir” diye de ekledi.

En fazla güneş paneli nerede üretiliyor?

Çin, 30.1 GW’dan fazla güneş pili kapasitesi ile 2019’dan beri güneş enerjisi üretiminde dünya lideri konumunda yer alıyor. Dünyanın en büyük nüfusa ve karbon ayak izine sahip ülkesi olan Çin’in yenilenebilir enerji konusundaki bu kararlılığı ümit verici.

En çok güneş enerjisi üreten ülkeler listesinde Çin’den sonra ABD, Hindistan, Japonya ve Vietnam yer alıyor.

Güneş panellerinin çok küçük bir kısmı ise Avrupa’da imal ediliyor. Şu an Avrupa’da güneş pili üretmekte olan ülkeler İtalya, Fransa ve Slovenya’dan ibaret.

AB şu an ne kadar güneş enerjisi kullanıyor?

Blok’un, enerji ihtiyaçları için yenilenebilir kaynaklara daha fazla dayanmayı taahhüt etmesiyle birlikte, Avrupa’nın güneş enerjisi kullanımı yıldan yıla artış gösteriyor.

Güneş panelleri, 2021’in haziran ve temmuz aylarında, 2018’deki aynı döneme göre rekor bir artışla AB elektriğinin %10’unu üretmişti.

Enerji araştırma merkezi Ember’e göre, 2021’in haziran ve temmuz aylarında, 7 AB üye ülkesi, kullandığı elektriğin onda birinden fazlasını güneş panellerinden üretti. Hollanda, (%17) Almanya, (%17) İspanya, (%16) Yunanistan (%13) ve İtalya (%13) bu üretimde başı çekiyor.

Macaristan, 2018’un haziran ve temmuz aylarından bu yana, güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payını dört katına çıkarırken, Hollanda ve İspanya iki katına çıkardı. Estonya ve Polonya ise 2018’un haziran ve temmuz aylarında elektrik üretiminde sıfıra yakın olan güneş enerjisi payını 2021’in haziran ve temmuz aylarında sırasıyla %10’a ve %5’e yükseltti. Ayrıca 2021 yazında, Macaristan’da güneş enerjisi kullanımı ilk kez kömür kullanımının önüne geçti. Yunanistan ve Portekiz de bir önceki yıl bu dönüm noktasına ulaşmıştı.

Ember’in Avrupa Programı Lideri Charles Moore “Avrupa, güneş enerjisi adına rekor kıran bir yaz geçirdi; ancak henüz tam potansiyelini kullanamadı. Ağır hava şartları, hükümetlere yönelik ısrarlı bir uyarı çağrısı teşkil etmekte. Şu anda hükümetler, güneş enerjisinin yayılımını hızlandırarak iklim hedeflerini iklim eylemine dönüştürmeli” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Euronews

Bu haber, Sıla Çelik tarafından çevrilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: