İtalya’nın Rus gazı boykotu Afrika’daki yeni anlaşmalar sayesinde hız kazanıyor

Ukrayna’nın işgalinden bu yana can alıcı kaynakları riske atan İtalya şimdi ise Rus gazından uzaklaşmasına yardım etmesi için Afrika’ya dönüyor.

İtalya, önümüzdeki 18 ay içinde Rus gazı ithalatını bitirmek amacıyla Angola, Cezayir ve Kongo Cumhuriyeti ile anlaşmalar yapıyor. İtalya, hali hazırda doğal gazının yüzde 38’ini Rusya’dan alıyor ve bunun yaklaşık yarısının yerini tutacak anlaşmalar üzerinde çalışıyor.

Doğal gaz, elektrik üretiminde, enerji endüstrisinde, evleri ısıtma ve soğutmada kullanılan bir fosil yakıt.

İtalya başbakanı Mario Draghi, Trans-Akdeniz boru hattı üzerinden İtalya’nın yaklaşık 21 milyar metreküplük gaz ihtiyacını karşılayan Cezayir ile daha fazla doğal gaz ithalatı için anlaşma sağladı.

İtalyan Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, İtalya’ya yapılan Angola gazı ithalatını artıracaklarını duyurdu. Ayrıca, ülkenin önde gelen enerji şirketi ENI, Kongo Cumhuriyeti ile benzer bir anlaşma imzaladı.

Kongo Dışişleri Bakanı Jean Claude Gakoso ile görüşen Di Maio, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin İtalya’yı enerji kaynaklarını çeşitlendirmek zorunda bıraktığını duyurdu.

Angola ile İtalya arasında yapılan anlaşma, gelecek yıl yapımına başlanması beklenen ve tamamen faaliyete geçtiğinde yılda 4,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olması planlanan yeni bir sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) projesi için çağrıda bulunuyor.

Dahası, Roma hükümetinin, Katar, Azerbaycan ve Mozambik ile de yeni anlaşmalar yaparak gaz kaynaklarını daha da çeşitlendirmeye çalıştığı söyleniyor.

İTALYA YENİLENEBİLİR ENERJİYE NE KADAR YATIRIM YAPIYOR?

İtalya’da üretilen elektriğin üçte birinden fazlası yeşil kaynaklardan geliyor. Baştan beri hâkim olan hidroelektrik enerjiyi, güneş enerjisi, biyoenerji, rüzgar enerjisi ve jeotermal izliyor.

Hükümet, son yıllarda, bölge sakinlerine yardımcı olmak için yeşil projeleri uygulamaya koymasıyla tanınıyor. Bu uygulamalardan biri de evlerini çevre dostu hale getirmeleri durumunda ev sahiplerine masraflarının yüzde 110’unu ödemek. Ve bölge sakinleri de son zamanlarda mercan resiflerinin korunmasına destek olmak için bir sualtı heykel parkı inşa ederek işleri üstlendi.

İtalya şu anda, 60.000 kişinin yıllık enerji ihtiyacına eşit olan ve 10 türbinden oluşan ilk açık deniz rüzgâr çiftliğini inşa ediyor.

Ülke hem yenilenebilir enerji tüketiminde hem de yenilenebilir kaynaklardan elektrik enerjisi ve termik enerji üretiminde Avrupa’da üçüncü sırada yer alıyor.

İtalya, toplam enerji tüketiminde yenilenebilir enerjinin yüzdelik yerine ilişkin hedeflere ulaşan 14 Avrupa Birliği ülkesi arasında yer alıyor. 2020 yılında yüzde 17 olarak belirlenen bu hedefin üzerine çıkan İtalya’da şu an bu oran yüzde 18,2.

Bununla birlikte, karmaşık izin verme süreci, İtalya’da bu yıl da rüzgâr ihalesine katılımın az olmasına yol açtı. Ülkede yeni bir yenilenebilir altyapı inşa etmek için kamu otoritelerinin onayını almak oldukça zor. Bunun sonucu olarak, şaşırtıcı sayıda proje şu anda bürokratik prosedürlerde sıkışmış durumda.

Uzmanlara göre, İtalya şu anda Avrupa enerji ve iklim taahhütlerini yerine getirmek için yeterince yeni rüzgâr santrali inşa etmiyor.

İtalya’da izin prosedürlerine yönelik ciddi reformlara ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca bu reformların, izin makamlarına daha fazla personel atanmasını, farklı makamlar arasındaki sorumlulukların netleştirilmesini ve tam dijitalleştirmeyi de kapsaması gerekiyor.

AB’nin Yenilenebilir Enerji Talimatı, üye devletlerin, yeni rüzgâr enerjisi projelerine iki yıl içinde izin vermesini şart koşuyor. Ancak bu bir yıldan fazla sürmemeli.

Kaynak: EURONEWS

Bu haber, Yusuf İkbal Çelik tarafından çevrilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: