Orbán: Macaristan bu yaz Rusya ile yeni bir gaz anlaşması yapacak

Macaristan mevcut durumda, kış öncesi gaz yüklemesi konusunda diğer Avrupa Birliği ülkelerinin gerisinde kalıyor.

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, Macaristan’ın bu yaz ülkeye 700 milyon metreküp daha ek gaz sağlayacak yeni bir anlaşma için Rusya ile anlaşmayı beklediğini söyledi.

Orbán, devlet radyosundaki konuşmasında, “Ruslarla müzakere ediyoruz… Bu anlaşma yaz aylarında imzalanabilir ve daha sonrasında güvende olacağız” dedi ve “Macaristan’ın yeterli gazı olacak” ifadelerini kullandı.

Yeni anlaşma, Macaristan’a yılda yaklaşık 4,5 milyar metreküp gaz tedarik etmek üzere Rus doğalgaz şirketi Gazprom ile geçen yıl imzalanan 15 yıllık anlaşmanın üzerine gelecek.

Söz konusu açıklama, Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó’nun anlaşma olasılığını görüşmek üzere Rus meslektaşı Sergey Lavrov ile Moskova’da bir araya gelmesinin ardından yapıldı. Sergey Lavrov, açıklama sırasında Budapeşte’nin “[daha fazla gaz] talebinin derhal … dikkate alınacağını” söyledi.

Macaristan şu anda kış öncesi gaz yüklemesinde diğer AB üye ülkelerinin gerisinde kalıyor. Blok genelindeki doluluk oranının ortalama yüzde 68 olmasına karşın ülkenin rezervleri yalnızca yüzde 50 oranında dolu durumda.

Ülke, hem gazının yaklaşık yüzde 80’inin Rusya’dan gelmesi sebebiyle Rus enerjisine oldukça bağımlı bir konumda hem de Rus gazına karşı olası herhangi bir AB yaptırımına karşı çıkıyor.

Kaynak: POLITICO

Bu haber, Zeynep Nazlı Ehlil tarafından çevrilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: