OECD: Zengin ülkeler iklim finansmanı sözünü tutmadı!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), zengin ülkelerin gelişmekte olan ülkelere taahhüt ettiği ana iklim sözünü tutmadığını doğruladı.

2009 yılında, yüksek gelirli ülkeler, yoksul ülkelerin emisyonları azaltmasına ve küresel ısınmanın etkilerine hazırlanmasına yardımcı olmak için 2020 yılına kadar yılda 100 milyar dolar destek sağlamayı taahhüt etmişti.

Geçen hafta yayımlanan bir OECD raporu, geçen yılın tahminlerini tasdikleyerek, 2020 yılında neredeyse 17 milyar dolarlık bir açıkla taahhüdü yerine getirmede yine yetersiz kalındığını ortaya koydu. Yayımlanan OECD raporuna göre, hibe eden ülkelerin, taahhüt edilen 100 milyar dolarlık hedefi 2023 yılına kadar karşılayabilmesi beklenmiyor.

100 milyar dolarlık taahhüdün yerine getirilmemesi, yüksek emisyonlu gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki gerilimin artmasına sebep oldu. OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, gelecek yıl hedefe ulaşmanın “iklim değişikliğine karşı çok taraflı sorumluluğumuzu pekiştirmeye devam ederken güven inşa edebilmek açısından kritik olduğunu” ifade etti.

OECD raporuna göre, yoksul ülkelere 2018 yılında 79,9 milyar, 2019’da 80,4 milyar dolar aktarılırken 2020’de bu miktarın 83,3 milyar dolar olduğu görülüyor. Bu paranın büyük bir kısmı krediler şeklinde geliyor.

Emisyon azaltma önlemler için ayrılan miktar ise 2019’da 51,4 milyar dolar iken 2020 yılında 48,4 milyar dolara geriledi.

Aynı zamanda, gelişmekte olan ülkelerin artan sıcaklıklara uyum sağlamasına yardımcı olacak önlemlere ayrılan finansman, 2019’da 20,3 milyar dolar iken 2020’de 28,6 milyar dolara yükselerek önemli ölçüde arttı.

Kaynak: POLITICO

Bu haber, İnci Sena Gereklioğlu tarafından çevrilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: