Avrupa Konseyi Çevrenin Ceza Hukuku Yoluyla Korunmasına İlişkin Yeni Bir Küresel Sözleşme Hazırlayacak

ÇEVRE SUÇLARINA KARŞI CEZA HUKUKU YOLUYLA YÜRÜTÜLEN MÜCADELEDE AVRUPA KONSEYİ’NİN ROLÜ

23 Kasım 2022 tarihinde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Çevrenin Ceza Hukuku Yoluyla Korunmasına İlişkin yeni bir Sözleşme hazırlanması amacıyla kurulan ve görevlendirilen Çevrenin Ceza Hukuku Yoluyla Korunmasına Yönelik Uzmanlar Komitesi’nin Görev Tanımı’nı (PC-ENV) kabul etti.

Bozulma fenomenlerinin (iklim değişikliği, biyolojik çeşitliliğin erozyonu, doğal kaynakların tükenmesi, habitatların tahrip edilmesi, vb.) hız hızlanmasıyla birlikte organize suçlar da dahil olmak üzere çevre sorunları ve çevre suçları ulus ötesi bir ölçeğe doğru evrildi. INTERPOL ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı’na (UNEP) göre, çevre suçlarının dünyanın en büyük dördüncü suç tipi olduğu tahmin ediliyor; ayrıca suçluların ülkeler arasındaki yaklaşım farklılıklarını istismar etmesi de bu sorunu daha ileri götürüyor.  “Bir ülkede suç teşkil eden bir eylemin başka bir ülkede suç teşkil etmeyebiliyor oluşu, suçluların kolayca ‘kendileri lehine en iyi sonucu alacakları mahkemede dava açmasına’ olanak tanıyarak” kalıcı hasar ve bozulmaya yol açıyor.

Yeni Avrupa Konseyi Sözleşmesi, üstesinden gelinmesi gereken çevresel zorlukların sınır ötesi niteliğine uygun olarak, genel bir pan Avrupa ceza hukuku temeli ortaya koyan müşterek ve küresel bir çerçeve çizecek.

PC-ENV’NİN ARKA PLANI:

Haziran 2022’de, Avrupa Konseyi İdari Komitesi’nin suçun önlenmesi ile suçun kontrolü alanındaki faaliyetleri denetleyen ve koordine eden birimi Avrupa Suç Sorunları Komitesi (CDPC), yeni bir Sözleşme hazırlamanın mümkün ve yerinde olacağına karar vermişti. (Daha fazla bilgi için: CDPC_Environment)

Neticede PC-ENV, 2023 yılı başlarında Bakanlar Komitesi ve CDPC’nin idaresi altında bu yeni küresel Sözleşme üzerindeki çalışmalarına başlayacak.

Kaynak: European Committee on Crime Problems

Bu haber, Zeynep Nazlı Ehlil tarafından çevrilmiştir.

Editörler: Doğan Yiğit Şahin ve Enes Gündüz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: