Kaliforniya’da hayvan kürkü ürünlerine eyalet çapında yasak getiren düzenleme resmen yürürlüğe girdi

Kaliforniya’nın yeni hayvan kürkü ürünlerinin satışına ve üretimine getirdiği yasak 1 Ocak’ta eyalet genelinde yürürlüğe girdi. 2019’da kabul edilen 44 Sayılı Meclis Yasası, Kaliforniya’yı ABD sınırları içinde kürk ticaretini durdurmak için böylesine muazzam bir adım atan ilk eyalet yaptı. Humane Society of the United States (HSUS) ve Animal Hope tarafından finanse edilen bu yasayı, meclis üyesi Laura Friedman (D-Glendale) sunmuştu. Yasa tasarısı, yerel, ulusal ve uluslararası hayvan koruma örgütlerinden muazzam ölçüde destek gördü.

Meclis üyesi Friedman, “2023 yılı, vatandaşlarımızın değerlerini tam anlamıyla yansıtan bir yasanın uygulanmasıyla Kaliforniya için tarihi bir adım atılmasına tanıklık ediyor” dedi ve “Kaliforniyalılar hayvanların sırf moda uğruna acı içinde yaşayıp ölmesini istemiyor ve ben bu yasanın eyaletimizdeki hayvan refahı standartlarının karşılanmasına katkıda bulunmasının yanı sıra daha sürdürülebilir moda alternatifleri için inovasyona yol açacak olmasından da ayrıca memnuniyet duyuyorum” açıklamasında bulundu.

HSUS’nin Kaliforniya Eyaleti Direktörü Jenny Berg, ” Yeni kürk ürünleri üretimine ve satışına eyalet çapında bu yasağı getirerek zalim kürk endüstrisine karşı durduğu için Kaliforniya’ya minnettarız” dedi ve “Yaklaşık 100 milyon hayvanın hala sırf bir kürk manto, şapka ya da başka bir ürün için kürk endüstrisi çiftliklerinde yetiştirilmesi ve öldürülmesi çağdışıdır, üstelik bunun insani ve çevresel açıdan sürdürülebilir alternatifleri varken. Kürke karşı mücadelede öncülük eden, hayvanların artık moda için acı çekmemesi ve ölmemesi gerektiği yönünde güçlü bir mesaj veren Kaliforniya’yı alkışlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu yasanın kabulünden önce Kaliforniya’daki dört belediye (2017 yılında Berkeley, 2013 yılında West Hollywood, 2018 yılında Los Angeles ve San Francisco) benzer tedbirler alarak 44 Sayılı Meclis Yasası’nın önünü açmıştı. Bugüne kadar ABD genelinde 12 belediye yeni kürk satışlarını aşamalı olarak yasaklayan yasaları hayata geçirdi. Ayrıca 2021 yılında İsrail de kürk satışlarını sonlandıran ilk ülke olmuştu.

2017 Ekonomik Verileri’ne göre, ABD’deki kürk giyim ürünlerinin perakende satış hacmi 574 milyon doların biraz üzerinde gerçekleşmiş ve en fazla satış 129 milyon dolarla Kaliforniya’da gerçekleşirken, onu yaklaşık 115 milyon dolar satış hacmiyle New York takip etmişti. 2017’de tüm ülkedeki kürk satışlarının yaklaşık yüzde 43’ü Kaliforniya ve New York’ta kaydedilmişti.

Birçok moda markası ve perakendecinin başlattığı kürkten arınma kampanyaları da bu tasarının yürürlüğe girdiği tarihe rastladı. Canada Goose, Kering, Saks Fifth Avenue, Zegna Group, Rudsak, Mytheresa ve Moose Knuckles, 2022 yılı sonuna kadar kürkten arınma sözü vermişti. Neiman Marcus ise Mart 2023 itibariyle kürk ürünlerini piyasadan kaldıracak.

Olgular

  • Yasa kapsamında yalnızca yeni kürk ürünlerinin satışı yasaklanmakta olup, kâr amacı gütmeyen hayır kurumu mağazaları, ikinci el satış mağazaları ve rehin dükkanları tarafından satılan kullanılmış kürk ürünleri yasak kapsamına alınmamıştır. Yasa, deri ya da yün gibi giyim için kullanılan diğer hayvansal ürünler bakımından ise herhangi bir hüküm getirmemektedir.
  • Yasanın kürk ürünleri mülkiyeti üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır ve kürk giymek hâlâ yasaldır.
  • Yasa, Kaliforniya’da kürk ürünleri satan fiziksel mağazaların yanı sıra Kaliforniya’ya yapılan online kürk ürünleri satışları için de uygulanacak.
  • Yasa kapsamında yaptırım yetkisi Kaliforniya Balık ve Yaban Hayatı Departmanı, Kaliforniya Başsavcılığı ve yerel kolluk kuvvetleri tarafından paylaşılmaktadır. Kaliforniyalılar, piyasaya sürülen yeni kürkler hakkında bilgi vermek için bu birimlerden herhangi biriyle irtibata geçebilecek. İlk ihlalin cezası 500$, ikinci ihlalin cezası 750$ ve daha sonraki ihlallerin cezası ise 1.000$ olacak.
  • Avrupa genelinde yaklaşık 20 ülke şimdiden kürk çiftçiliğini yasaklamış durumda. Ayrıca şu anda Humane Society International ve diğer gruplar tarafında “Kürkten Arındırılmış Avrupa” isimli bir Avrupa Vatandaşları İnsiyatifi için imza toplanarak kürk çiftçiliğinin ve kürk çiftçiliği ürünlerinin Avrupa pazarında yasaklanması talep ediliyor. Dilekçe, Avrupa Komisyonu’nun resmi bir yanıt vermesi için 2023’ün mayıs ayına kadar toplanması gereken 1 milyon imzayı şimdiden toplamış olsa da hâlâ ek imzalar için ulaşılabilir durumda. Avrupa Birliği vatandaşları dilekçeyi buradan imzalayabilir.

Kaynak: The Human Society

Bu haber, Atanur Duman tarafından çevrilmiştir.

Editör: Enes Gündüz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: