Fransa’nın Kısa Mesafeli İç Hat Uçuşlarını Yasaklama Planı Avrupa Komisyonu’ndan Onay Aldı

Avrupa’da, en azından Fransa’da kısa mesafeli uçuşların dönemi kapanıyor. 2 Aralık 2022 Cuma günü Avrupa Komisyonu, Fransa’nın, Paris Orly havaalanından Nantes, Lyon ve Bordeaux’ya yapılan uçuşları durdurmasına ilişkin onay verdi.

Üç yılın sonunda projenin başarılı olduğuna kanaat getirilmesi halinde, daha fazla uçuş rotası yasaklanacak.

Fransa, ülkenin İklim Yasası’nın bir parçası olarak, iki buçuk saatten daha kısa bir tren yolculuğuyla birbirine bağlanan şehirler arasındaki uçuşları kaldırmak istiyor. Planlamacılar ve politikacılar, AB’nin Avrupa karayolu ve demiryolu ağlarını ilgilendiren TEN-T projesinin bir parçası olan yeni yüksek hızlı tren hatlarının Avrupa genelinde birçok kısa mesafeli uçuşu gereksiz hale getireceğine inanıyor.

Günümüzde, Milano’dan Paris’e tren yolculuğu yedi saatten fazla sürüyor fakat Savoy Alpleri’nin altında inşa edilmekte olan 36 mil (yaklaşık 58 km) uzunluğundaki Mont Cenis Base Tüneli’nin açılmasıyla birlikte bu süre yarıya inecek.

Avrupa Birliği istatistiklerine göre Avrupa’da yer alan en yoğun 20 hava rotasından 17’si, şehirlerarası trenlerin daha hızlı, çevre açısından daha temiz ve daha sürdürülebilir yolculuklar sunabileceği türden mesafelere sahip ve 434 mil’den (yaklaşık 700 km) daha kısa mesafeleri kapsıyor.

2021 yılında Fransız milletvekilleri Orly Havalimanı’ndan söz konusu üç şehre yapılmakta olan uçuşları kaldırmayı ilk teklif ettiğinde, bu planlara Fransa Havalimanları Birliği ve Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin Avrupa şubesi tarafından itiraz edilmişti. Bu durum, Avrupa Komisyonu’nun bir soruşturma açmasına neden oldu ve bu soruşturma sonucunda söz konusu planların kabul edilebilir olduğuna karar verildi.

Fransa Ulaştırma Bakanı Clément Beaune, yaptığı açıklamada, “Bu, ileriye doğru atılmış büyük bir adım ve Fransa’nın bu alanda öncü olması dolayısıyla gurur duyuyorum” dedi.

Kısa mesafeli uçuşların neredeyse tamamen yasaklanmasına yönelik teklif ilk olarak, ülkenin karbon salımlarının azaltılmasına yönelik önerilerde bulunmakla görevlendirilen bir halk meclisi olan Fransa Yurttaşların İklim Meclisi tarafından gündeme getirilmişti.

Çevre aktivistleri Avrupa Komisyonu’nun söz konusu yasağı onaylamasını memnuniyetle karşıladı ancak bunun sadece bir başlangıç olduğunu ve yolcuları iklime zarar veren kısa mesafeli uçuşlardan vazgeçirmek için daha radikal önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Yasak, birkaç ay sonra uygulamaya geçecek.


Kaynak: Forbes

Bu haber, Arif Doğuhan Erkin tarafından çevrilmiştir.

Editör: Enes Gündüz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: