Hormel Foods, endüstriyel çiftliklerde hayvanları öldürmeye devam ederken “Natural Choice” etiketli ürünlerinin yanıltıcı reklamlarına karşı açılan davada uzlaştı

Hayvanların çıkarlarını korumayı amaçlayan bir organizasyon olan Animal Legal Defense Fund, (ALDF) geçtiğimiz günlerde ABD’li bir gıda şirketi olan Hormel Foods’a karşı Natural Choice markalı ürünlerin reklamlarıyla ilgili olarak açtığı davanın, aralarındaki anlaşmazlığın çözüme kavuşturulmuş olması nedeniyle reddedilmesini talep etti.

Haziran 2016’da kâr amacı gütmeyen bir avukatlık kuruluşu olan Public Justice ile  ALDF tarafından birlikte açılan davada, Hormel Foods’un Natural Choice markalı soğuk dilim etlerinin ve pastırmalarının reklamlarını “doğal” etiketiyle yaparak tüketicileri yanılttığı, fakat bu ürünlerin katkı maddeleri, hormonlar, antibiyotikler içeren ve yapay koruyucular ihtiva eden bileşenler barındıran berbat endüstriyel çiftliklerde yetiştirilen hayvanlardan elde edildiği iddia edilmişti. Bütün bunlarD.C. Tüketiciyi Koruma Prosedürleri Yasasını (DCCPPA) ihlal ediyor.

Varılan çözüm kapsamında, tüketicilerin Hormel Foods’un ürün etiketlerinde ve reklamlarında kullandığı terimleri anlamalarına yardımcı olmak için Hormel Foods, web sitesinde ek bilgiler yayımladı. Ayrıca Hormel Foods, Hormel Natural Choice ürünlerinin gelecekteki reklamlarında aydınlatıcı bir dil kullanmayı da kabul etti.

Yargılama sürecinde yapılan esasa yönelik incelemeler, Hormel’in bu ürünleri “doğal” olarak tanıttığını ve bu ürün serisinde kullanılan domuzların diğer ürünlerindeki domuzlardan farklı muamele gördüğünü iddia ettiğini, halbuki Natural Choice markalı ürünlerdeki hayvanların da endüstriyel çiftliklerde yetiştirildiğini ve bambermycin ve/veya virginiamycin gibi antibiyotiklerin yanı sıra klor ve Termin-8 asit (formaldehit ve propiyonik asit içeren bir yem dezenfektanı) gibi diğer kimyasallar ile beslendiğini açığa çıkarmıştı.

Hormel tarafından ibraz edilen ek belgeler, hamile anne domuzların neredeyse tüm yaşamları boyunca, yapay olarak döllenmiş dişi domuzları hapseden, sıklıkla 7’ye 2 fit boyutlarında (yaklaşık 2 metreye 60 cm) olan gebelik kafeslerine kapatılması da dahil olmak üzere, şirketin hayvanlara davranış biçiminde “doğal” olan hiçbir şey olmadığını gözler önüne seriyor.  Kaliforniya da dahil olmak üzere birçok eyalette gebelik kafeslerinin kullanımı halen yasaklanmış durumda. Kaliforniya’nın yasasına endüstriyel hayvancılık endüstrisi dernekleri tarafından itiraz edilmişti ve yasa şu anda ABD Yüksek Mahkemesi tarafından incelenmekte. Bu, bir koalisyonun parçası olarak ALDF’nin söz konusu yasayı endüstriyel hayvancılık endüstrisi tarafından açılan davalara karşı savunmak üzere başarılı bir şekilde müdahil olduğu çok sayıda yerel mahkeme kararını takiben gerçekleşmişti.

Ayrıca, ABD Tarım Bakanlığı’nın rahatsız edici mevzuata aykırılık raporları, dışkı ile kirlenmiş hayvan cesetlerinin yeniden işlendiği güvenlik ihlallerini gözler önüne seriyor. Yargılama sürecinde ortaya çıkan diğer belgeler ayrıca Hormel’in, ürünlerinde, sonuç itibarıyla nitrat üreten bir katkı maddesi olan kereviz tozu kullanmasına rağmen, ürünlerini nitrat içermiyor şeklinde etiketleyerek, müşterilerini yanıltmasına olanak tanıyan bir kanun boşluğundan faydalanmaya çalıştığını gösteriyor.

Yargılama sırasında istinabe yoluyla alınan ifadeler, Hormel’in Natural Choice markasının tedarikçilerinden biri olan Wayne Farms’ın ölü tavukları yeme dönüştürdüğünü ve daha sonra bu yemleri, sonraki nesil tavukları beslemek üzere şirketin tavuk yetiştiricilerine verdiğini de ortaya çıkarmıştı. Bu durum, bu işlem sırasında tavukların, ebeveynlerinin, büyükanne ve büyükbabalarının ya da diğer akrabalarının parçalarıyla beslenmiş olabileceği anlamına geliyor.

ALDF İcra Direktörü Stephen Wells, yaptığı açıklamada, “Hormel, hayvanlara zarar vermeye, çalışanlarını ve tüketicilerini riske atmaya devam ederken, sadece marka değiştirerek ‘doğal’ gıdalar arayan müşterileri yanıltmak için yapabileceği her şeyi yaptı” dedi ve “Tüketiciler kendi değerlerini yansıtan bilinçli seçimler yapmak ister, işte bu yüzden şeffaflık çok önemlidir ve bu yüzden tüketicileri yanlış yönlendirilmeye karşı koruyan yasalarımız var” ifadelerini kullandı.

Eylül 2021’de Kolumbiya Bölge Temyiz Mahkemesi, Hormel Foods’a karşı açılmış ve başlangıçta reddedilmiş olan bir davayı yeniden canlandırdı. Temyiz mahkemesi, ALDF’nin Hormel Foods’a karşı yönelttiği yanıltıcı reklam iddialarını takip etmek için taraf ehliyetinin bulunduğunu ve bu iddiaların federal hayvansal ürün etiketleme yasaları tarafından engellenmediğini belirterek alt mahkemenin kararını bozmuştu.

Tüketicinin korunmasının tüm türleri için dönüm noktası niteliğinde olan bu kararda, Mahkeme ilk kez tüketicilerin korunmasının her türü için dönüm noktası olan bu kararla Mahkeme, ilk kez DCCPPA’nın, federal mahkemeler önünde dava ehliyetini kanıtlamasına gerek olmaksızın tüm çıkar gözetmeyen örgütlerin, DCCPPA’nın uygulanması amacıyla dava açmalarını sağladığını kabul etti. Bu karar, Washington D.C. adliyelerinin kapılarını tüketici taleplerine açması bakımından tüketiciler için önemli bir kazanım teşkil ediyor.

2016 yılında açılan dava, Hormel Foods’un en büyük tedarikçilerinden biri olan Illinois merkezli önde gelen domuz üreticisi The Maschhoffs isimli şirkete ait Nebraska’daki bir endüstriyel çiftlikte ciddi hayvan ihmalleri yaşandığını ve hem tüketicileri hem de hayvanları koruyan yasaların ihlal edildiğini açığa çıkaran gizli bir ALDF soruşturmasının mahkemeye taşınmıştı.

Kaynak: WORLD ANIMAL NEWS

Bu haber, İlkim Damla Birtay ve Nilsu Öztürk tarafından çevrilmiştir.

Editörler: Enes Gündüz ve Doğan Yiğit Şahin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: